10 речей, які потрібно зробити у ваш перший тиждень у Великій Британії

gen

*Останній раз оновлено: 8 квітня 2025

! Увага: програма Homes for Ukraine все ще відкрита для подачі заяв для українців та їх найближчих родичів.

Обов'язково ознайомтеся з офіційним довідником послуг, які вам можуть знадобитися у перший тиждень перебування у Великій Британії. Нижче наведений короткий огляд перших кроків.

Якщо вам потрібна індивідуальна консультація стосовно перших кроків, звертайтеся на пошту нашої організації info@uspuk.org


🔗 https://www.gov.uk/government/publications/welcome-a-guide-for-ukrainians-arriving-in-the-uk/94ae656f-fbd2-4cfc-8460-50f884cdcc44#section-6  

**Українці мають право на безкоштовний проїзд національною залізницею, автобусами, приміськими та міжміськими потягами по Великій Британії (крім Північної Ірландії) протягом 48 годин після ПЕРШОГО прибуття до Великої Британії. Для цього потрібно пред’явити паспорт та документ, що підтверджує дату в’їзду. Деталі: National Rail.


Отримати місцеву SIM-карту та мобільний зв’язок

Щоб мати змогу спілкуватися з роботодавцями, банками, державними установами та друзями, вам знадобиться місцевий номер телефону. У Великій Британії працюють кілька мобільних операторів, зокрема EE, O2, Vodafone, VOXI, Lebara та Giffgaff. Ви можете отримати купити SIM-карту в будь якому маркеті або замовити онлайн. Більшість операторів дозволяють замовити SIM-карту з доставкою на вашу адресу.

Для активації SIM-карти зазвичай достатньо вставити її в телефон, але деякі оператори можуть вимагати реєстрацію через вебсайт або мобільний додаток. Якщо вам потрібен мобільний інтернет одразу після прибуття, можна придбати eSIM ще в Україні та активувати його без фізичної SIM-карти.

Повідомити місцеву владу про ваше прибуття

Це може зробити як спонсор, так і гість. Це потрібно для офіційної реєстрації та отримання необхідної підтримки. Щоб знайти контактні дані своєї місцевої ради, скористайтеся офіційним сайтом уряду Великої Британії: Find your local council - GOV.UK

Місцева рада за місцем вашого проживання надасть кожному гостю 200 фунтів стерлінгів, які вам не потрібно буде повертати First payment to guests: Homes for Ukraine - GOV.UK Зазвичай ця виплата надається в ваучерах, які ви можете обміняти на готівку.

Відкрити банківський рахунок

Для отримання зарплати, соціальних виплат і зручного користування фінансами вам знадобиться банківський рахунок у британському банку. Деякі банки мають спеціальні умови для українців та дозволяють відкривати рахунок із мінімальними документами.

Популярні банки для відкриття рахунку:
- HSBC Basic Bank Account, Lloyds Bank
- Мобільні банки:Monzo, Revolut, Starling (їхні рахунки можна відкрити повністю онлайн)

Для відкриття рахунку зазвичай потрібно:
- Паспорт або BRP-карта.
- Підтвердження адреси проживання у Великій Британії (може знадобитися лист від місцевої ради або Jobcentre тощо).

Отримати номер національного страхування (National Insurance Number)

Цей номер потрібен для офіційного працевлаштування, сплати податків та доступу до соціальних виплат. Ви можете починати працювати як тільки зареєструвалися на NI Number, але ще не отримали його. Надайте його вашому роботодавцю як тільки він прийде для правильного оформлення документів.

Щоб отримати NI Number:
1. Подайте заявку онлайн через https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number
2. Очікуйте лист із підтвердженням та інструкціями.
Процес отримання NI Number може зайняти кілька тижнів, тому варто подати заявку якомога раніше.

Подати заявку на соціальні виплати та фінансову підтримку

Якщо ви ще не маєте роботи або ваш дохід недостатній, ви можете подати заявку на соціальні виплати. Основні програми фінансової підтримки у Великій Британії включають:

- Universal Credit – фінансова допомога для людей, які не працюють або мають низький дохід. Подати заявку можна онлайн:https://www.gov.uk/universal-credit
- Child Benefit – фінансова підтримка на дітей до 16 років (або до 20, якщо вони продовжують навчання).Child Benefit: Make a claim - GOV.UK
- Housing Benefit – допомога в оплаті оренди житла Housing Benefit: How to claim - GOV.UK

Після подачі заявки вас Universal Credit запросять на зустріч у місцевий центр зайнятості (Jobcentre Plus). Зверніть увагу, що під час отримання соціальних виплат, ваші будь-які, навіть короткострокові поїздки поза межами Британії мають бути узгоджені з вашим джоб коучем.

!!!Увага, отримання соціальних виплат може зайняти 1-2 місяці від моменту подачі заявки до отримання коштів. Зважайте на це, за можливості треба мати при собі суму грошей на перші витрати. Ви можете попросити аванс соціальних виплат у вашому Job Centre якщо це потрібно

Мережа Job Centre окрім нарахування виплат, має програми з працевлаштування та сприяє пошуку роботи на часткову або повну зайнятість. Обговоріть з вашим джоб коучем, які вакансії та за яким профілем ви шукаєте. Вони можуть порадити вам додаткові курси або ресурси з пошуку роботи. Після трьох місяців отримання виплати Universal Credit зазвичай джоб центри у Лондоні пропонують оформити транспортну картку з 50% знижкою на проїзд у громадському транспорті. Якщо ви живете в Лондоні, запитайте про цю можливість. Наша організація має окремий телеграм-чат з різною інформацією по працевлаштуванню. Ви завжди можете поставити там ваше питання з цього приводу https://t.me/uspuk_employment 

Детальніше про створення резюме, підготовку до співбесіди та пошук роботи читайте у нашій статті “Працевлаштування у Британії”

Зареєструватися у сімейного лікаря (GP)

Доступ до безкоштовної медичної допомоги у Великій Британії можливий через систему NHS. Для цього потрібно зареєструватися у місцевій клініці (GP surgery).

Як зареєструватися у лікаря:
1. Знайдіть найближчу клініку через https://www.nhs.uk/service-search/find-a-gp
2. Подайте заявку онлайн або відвідайте клініку особисто.
3. Після реєстрації вам буде надано NHS Number – унікальний номер пацієнта.

Після реєстрації ви зможете звертатися до лікаря, отримувати безкоштовні консультації та медикаменти за зниженою вартістю. Також радимо вам завантажити додаток NHS App бо саме туди приходитимуть сповіщення від лікаря або призначення чи результати аналізів.

Влаштувати дітей в школу чи в садок

У Британії дитячий садок може бути державний безкоштовний, або платний приватний. Безкоштовно у садку можна отримати лише певну кількість годин для вашої дитини. Перевірте, скільки годин ви можете отримати безкоштовно ось тут: https://www.childcarechoices.gov.uk/

Знайти садок можна тут https://www.gov.uk/find-nursery-school-place
Діти від 5 до 16 років зобов’язані навчатися на денній формі освіти. Для зарахування в школу потрібно звернутися до місцевої ради, яка надасть список доступних шкіл та умови вступу. Найшвидший спосіб – напряму зв’язатися зі школою, проте заявку також можна подати через місцевий уряд. Рекомендуємо запитати про наявність місць у найближчих до вас школах та запитати про наявність черги ще до прибуття у Велику Британію за допомогою спонсора.

Познайомитися з місцевою громадою та корисними ресурсами

Адаптація в новій країні буде простішою, якщо ви знайдете підтримку серед місцевих українців та волонтерських організацій.

- Приєднайтеся до українських груп у Facebook або Telegram у вашому місті.
- Відвідайте місцевий центр допомоги українцям (Refugee Hub, Community Centre).
- Запишіться на безкоштовні курси англійської мови ESOL від коледжів (можна записатися через Job Centre).

E-Visa та UKVI account

Ваш візовий вкладиш, отриманий в візовому центрі діє лише для першого в'їзду. Тепер активуйте вашу e-visa та перевірте правильність даних в UKVI акаунті за посиланням.

https://www.gov.uk/view-prove-immigration-status  Коли це буде потрібно, додайте в цей акаунт ваші нові актуальні закордонні паспорти за посиланням.

https://www.gov.uk/update-uk-visas-immigration-account-details

Отримати чи дешево купити продукти і товари першої необхідності

Food Banks (продовольчі/ харчові банки) — благодійні організації, які надають безкоштовно свіжі та консервовані продукти харчування і товари першої необхідності для  тих, хто цього потребує. Запитайте у спонсора або у фейсбук групах вашої місцевості чи є такі food банки у вашому місті/селі. Також спробуйте знайти самостійно у фейсбуці чи google за запитом “ [назва вашого населеного пункту] food bank" або за цим посиланням https://www.trusselltrust.org/get-help/find-a-foodbank/  

Бюджетні супермаркети

Недорогі товари для дому продаються у таких мережах, як:

Charity Shops (благодійні магазини у форматі “секонд-хенд”), які є практично у кожному місті Англії, у них продається все — від одягу до кухонної техніки.

Приклади: Traid, British Heart Foundation, Oxfam, Shelter, St Mary's Hospice, Cancer Research etc. 

Сarboot sale — це "гаражний розпродаж", "барахолка", де люди привозять у багажниках те, що вони хочуть продати. Там можна дешево купити посуд, дрібна побутова техніка тощо. Дізнайтеся у ваших спонсорів або сусідів або перегляньте у Google, де знаходиться найближча до вас carboot sale.

Сайти, де користувачі пропонують безкоштовно або за невисокими цінами предмети побуту, одягу, іграшки, книги:

- https://www.gumtree.com/

- https://www.vinted.co.uk/

- https://nextdoor.co.uk/ 

- https://uk.freecycle.org 

- https://olioex.com/  

- https://www.freecycle.org

- https://trashnothing.com/ 


Для коротких і швидких консультацій звертайтеся до чату підтримки USPUK:


Більше корисного на Інформаційній сторінці для українців від USPUK

Next
Next

Вебінар: Як пройти СПІВБЕСІДУ впевнено та без помилок